Κυπελλούχος με... buzzer beater o Παναθηναϊκός

Credit: pao.gr

Ο Παναθηναϊκός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2023-24! Οι "πράσινοι" νίκησαν τον Άρη με 1-0 σε έναν τελικό που είχε συγκλονιστικό φινάλε.

Με γκολ του Γιώργου Βαγιαννίδη στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Αρη και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας.

Με 9 παίκτες έπαιζε ο Αρης από το 71' και με 10 ο Παναθηναϊκός από 51' λόγω αποβολών των Νταρίντα, Ζουλ και Κώτσιρα.

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, οι "πράσινοι" θα συμμετάσχουν στο β' προκριματικό γύρο του Europa League.
Ήταν το τέλειο φινάλε μιας διοργάνωσης στην οποία οι παίκτες του Παναθηναϊκού πέτυχαν επικές νίκες κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Στα πέναλτι απέναντι στον Ολυμπιακό, με γκολ στα τελευταία λεπτά με τον Ατρόμητο, ξανά στα πέναλτι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ και τώρα με buzzer beater στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρωταθλητές οι Μάρινερς

Στην Αυστραλία και την Α-Λιγκ οι Central Coast Mariners κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλητή, επικρατώντας με 3-1 στον μεγάλο τελικό επί της Melbourne Victory στην παράταση.

Αν και ήταν πίσω στο σκορ έως το 90ό λεπτό, οι Mariners ολοκλήρωσαν ένα ιστορικό τρεμπλ τίτλων, φτάνοντας στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις και στη συνέχεια στην ολική ανατροπή.

Αύριο ο τελικός της Ευρωλίγκα

Στο μπάσκετ και το Final Four της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει αύριο στις 4 το πρωί, ωρα Ανατολικής Αυστραλίας, την Ρεάλ Μαδρίτης, στον τελικό της διοργάνωσης.

Νωρίτερα στη 1 ο Ολυμπιακός θα βρει απέναντί του την Φενέρμπαχτσε στον μικρό τελικό.

Tα παιχνίδια αυτά αμαυρώθηκαν από τις συμπλοκές οπαδών των δύο ομάδων σε δύο σημεία στο Βερολίνο, με την ανακοίνωση της πυροσβεστικής να κάνει λόγο για ένα άτομο που δίνει μάχη για τη ζωή του και δύο σοβαρά τραυματίες.